מושגים בחקלאות מדברית

מושגים שחשוב להכיר בעולם החקלאות המדברית, בואו לגלות אותם…

מצע מנותק Hydroponic & detached substrate, "מצע מנותק" הוא מערכת גידול בה שורשי הצמחים מנותקים לחלוטין מהקרקע . יש מצעים מנותקים מינרליים או מצעים אורגניים כגון כבול או קוקוס. משמש למניעת מזיקים ולגידול באזורים עם קרקע בעייתית

אקוויפר Aquifer שכבת קרקע מחלחלת הנמצאת מעל שכבת סלע/ קרקע אטימה למים (אקוויקלוד). שכבת האקוויפר סופגת את המים שמחלחלים בה ומחזיקה אותם ליצירת מי תהום. בשכבה זו קודחים בארות מים לשאיבה. ברמת נגב האקוויפר הוא בעומק של 500-900 מטר ושואבים ממנו עד-17 מיליון קוב' בשנה מים מליחים חמים (39oC).

מים מליחים Saline Water.

 מדד המליחות: o מי שתייה 100-300 מ"ג לליטר, EC= 0.5-1ms/cm o מי הים התיכון: כ 35,000 מ"ג לליטר, EC =35ms/cm o מי תהום ברמת הנגב: 1,500-2,100 מ"ג לליטר EC= 4.5-6 ms/cm . 

אגרונומיה/אגרונום Agronnomy אגרונומיה היא "תורת החקלאות", והאגרונום- מומחה לחקלאות. מבין מגוון הנושאים בהם עוסק האגרונום ניתן למצוא: השבחת גידולים, הגנת הצומח, ייצור חומרי גלם לתעשיית המזון, מיון ואפיון סוגי קרקע לחקלאות, הגדלת הרווח מפעילות חקלאית ועוד..

מזיקים בחקלאות Agricultural Pests מגוון רחב של חרקים וחסרי חוליות הפוגעים בגידולים חקלאיים, כולל גם ווקטורים להפצת ווירוסים, בקטריות ועובשים. את חלקם או את הנזק שהם משאירים על הצמח ניתן לראות באמצעות זכוכית מגדלת (לופה).

אמצעי מניעה: גידול בחממה סגורה, דלת כפולה, סניטציה, הדליה, הסרת עלים, עישוב, חיטוי קרקע, ריסוס כימי/ביולוגי, שימוש בזנים וכנות עמידים ועוד

דבורת הבומבוס Bumblebee: דבורת הבומבוס מותאמת במיוחד לחיים בחממה ועוזרת בהאבקת הצמחים. משך החיים של הכוורת כ-3 חודשים

אדמת לס Loess Soil קרקע מדברית בעלת גודל גרגר קטן האופיינית לנגב. אדמת לס היא תוצר של בליית רוח. במגע עם מים אדמה זו נאטמת בקלות ובכך יוצרת מי נגר ושיטפונות.

חול דיונות Sand Dunes עשוי בעיקר מקוורץ ומקורו באתיופיה. ללא כיסוי צמחיה החולות נודדים. מאופיין בחלחול מהיר. חוקרי המו"פ פיתחו השקייה מותאמת ובכך מאפשרים גידול חקלאי בקרקע חולית, דבר שמהווה יתרון בשל סלחנות הקרקע לעודפי השקיה ומלח

Call Now Button
נגישות
× דברו איתנו בוואטסאפ